Kiirendusvõistlused


Kiirendusvõidusõit ehk drag-racing paneb proovile nii tehnika kui ka juhi oskused ja reageerimiskiiruse, olles ka ühtlasi kõige kiireim spordiala maailmas. Top Fuel-klasside masinad võimsusega üle 8000 hobujõu, saavutavad 100 km/h kiiruse juba 0.5 sekundiga, olles läbinud alles 7-meetrise distantsi! Veerandmiilise raja lõppu jõuavad nad 4.5 sekundiga, saavutades lõppkiiruseks üle 530 km/h. Sellisele metsikule kiirendusele ei ole võrdset mitte ühegi mehitatud transpordivahendi hulgas - kosmoseraketid kaasaarvatud!

Peetavad võistlused jagunevad laias laastus kaheks: kiirendusvõistlused ja lõppkiirusvõistlused. Kiirendusvõistluste distantsi pikkuseks on tavaliselt 1/4 miili (402.33 m) ja lõppkiirusvõistlustel kas 1 km või 1 miil. Paigaltstardist starditakse kiirendusvõistlustel paarikaupa ja lõppkiirusvõistlustel ühekaupa.

Kiirendusvõistluste põhimõte väga lihtne - tavaklassides on võitja võistlejapaarist esimesena finišisse jõudnu ja bracket-klassides see, kes suudab täpsemini raja läbida eelnevalt valitud aja jooksul. Lõppkiirusvõistlustel on võitjaks suurima lõppkiiruse saavutanud võistleja.

Kiirendusvõistlustel osalemine ei vaja esialgu spetsiaalset ettevalmistust ei sõidukilt ega tema juhilt ja seega saavad seda ala harrastada kõik soovijad, kes omavad juhilube ja sõidukit. Ainukeseks nõudeks ka tänavasõidukitele mõeldud klassides on auto laitmatu tehniline seisukord ja kiivri ning turvavöö kasutamine.


Soovid saada kiirendussportlaseks? Võta ühendust bhra@bhra.ee
Partnerid